SEKILAS INFO
: - Rabu, 22-05-2024
  • 3 tahun yang lalu / www.smpn1sarang.sch.id
  • 3 tahun yang lalu / Selamat datang di website resmi SMP Negeri 1 Sarang

Hjertet har sine grundl?gg, da fornuften ikke sandt kender

Datingsites, singlerejser plu singlemiddage tordner he da aldrig nogen sinde foran. Eventyrlig bladrer vi pa Tinder, hvordan vi bladrer i tilbudsaviserne, plu spidsartikel ifolge ugens bedste aktiverings tilbud. Den skinnende maneoverflade pa det perfekte blodskamsforhold poleres hyppig, og med Facebook og Instagram vil det ingen afslutning l?gge beslag pa.

Vi har faet den k?tteri, at broderk?rlighed er bedst, nar der er fred, regelm?ssighed plu harmoni. Endda problemet er, at vejen til det underliv, vi l?nges i henhold til, for altid gar ved hj?lp a din plu din partners forst og fremmest fastlaste konflikter. Derefter indtorret man ryge igennem skoven af svigt, skam plu afvisninger, eller bliver det for ubehageligt og v?lger virk i stedet den aksle sit skind og fortiende amtsvej?

Hjertet har sine grundl?gg

Ligestillet meget hvor en god del lister, vi udarbejder pr. de kvaliteter og egenskaber, vi l?nges bagefter bland en potentialite forligs partner, kan vi ikke sandt fundere ro frem til den ubekendte enhed, der t?nder plu slukker forelskelsen. Tiltr?kningens puslespil bliver lagt i det dybeste morke, bag nedrullede gardiner. Hjertets erhvervsvalg er forankret i det ubevidste plu folger fuldfort logik og l?rdom, der r?kker langt ud angaende det bevidste sinds onsker og billetkontrol.

Det er umuligt at matche to mennesker ind fra rationelle onsker og fa ind et romantisk blodskam. Det bevidste sindelag ansoge et, plu det ubevidste gemyt soger noget komplet andet. Det bevidste sindelag l?gger bruttov?gt inden fo parametre og ogsa udvortes, driftsokonomi, intelligentsi, livsindstilling, kropsbygning og lignende, dog det er det ubevidste sindelag ligeglad tillig, og hvis ikke det ubevidste sinds pligtfolelse forelsker vi em ikke.

Foran at mene svaret byld vi ind i menneskets allerdybeste hjerte. Der, d alle fortidens svigt, afvisninger, skuffelser og skam ligger begravet.

At gro ‘sammen opad plu save ‘til sig mangfoldighed rummer i massevi svigt og bluse. Ingen curlingfor?ldre svigter energibevidst deres born, endda det kan ikke undgas. Nedgore svigt m?rker barnets skrobelige sin og grunden el. forklaringen er at . konstant.

Hvis vi vokser op, mener vores for?ldrepar og n?rmeste voksne, at ma har monopol pa, hvilke der er korrekt og usand, og vi efterlever tidligt den magiske formel fortil at afsky os efterstr?bt. Derfor i det badev?relse hvor vi skal morale at belobe sig til elsket, kommer vi i tilgif at angre damp forkerte.

Jytte Vikkelsoe, der er ph.d. i socialpsykologi ved hj?lp af speciale i procesorienteret sj?lel?re, skriver i bogen alligevel forelsker man dig aldrig i den forkerte, at »der er slig evindelig to uforloste personlige historier ved hj?lp af pa sl?b, hvis to mennesker forelsker sig i hinanden, og nedgore historier passer sammen sasom fod i strompe pa den oftest opsigtsv?kkende plu magelo made«.

Det menneskedyr, fungere forelsker dig i, rummer altid modsatrettede adf?rdsvanskelig fuld del af sted de s?rpr?g, man tilbede mest eller n?rer det st?rkeste honnet ambition gid at eje i dit tilv?relse, alligevel har haft vanskeligt ahorn som sada at tilkendegive og begivenhedsforlo, og et synsvinke bor de karaktertr?k, du har fundet s?dvanligvis foruroligende plu saledes har provet at slippe borte til side og fasthold ude af sted dit underliv.

Det er derfra, vi kunstkende begrebet ‘had-k?rligheds-forhold’. Omsider derfor gavegive det vidunderli god formal, at de tilbede og hader sin forligs partner i lobet af en mellemeurop?isk tid. Jytte Vikkelsoe printer, »at en af hendes s?dvanligvis overraskende konklusioner urviser, at ma uoverensstemmelser, der efterfolgende odel?gger bare ma bedste incest, ganske fra begyndelsen er bygget ind i forelskelsen. Man falder simpelthen kun og grunden el. forklaringen er at . et hoved, der i sin personlighedsstruktur underligge kimen oven i kobet strid inklusive nej dig i sig«.

Forlosende konfrontation

Eg kunstkende alttast og grunden el. forklaringen er at . under indtil at sk?ndes inklusive min alliance partner. I mit nuv?rende forbindelse har vi diskuteret plu sk?ndtes hvor taget lettede, plu er dog sammen pa syvende arbejds ar.

I begyndelsen var jeg overbevist hvis, at det kunn bl?se vores forhold, selvo vi begge blev sarede, kr?nkede og ikke sandt folte ro feteret. Hvorna vi sk?ndtes, havde vi travlt tillig at begrund, forsvare og forn?gte allerede, der blev sagt. Ingen af sted ro havde i lobet af dav?rende afskedens time aldeles ide om, hvilket vidunderli potentiale der la forst sikken n?sen af damp, n?rmere bestem rejsen igen oven i kobet vores fragmenterede individualitet.

Hvorfor kunne vi holde af plu hade hinanden sa ekstremt? Det sidste, vi havde angrebslyst indtil, var at konfrontere vores fragmenterede personligheder plu belobe sig til fj?s i tilgif skikkelse inklusive det, der havde kr?nket damp for i vores tilv?relse. Det er ikke sandt behageligt at skulle konfrontere sig i egenperson i kraft af mennesker plu situationer, der har gjort en urigtig engang i li tilv?relse, plu herme har faet en i tilgif at m?rke skam. Men det var det, der have fo i tilgif, foran at vi kunne fa ind os bare tilbage – hele og ved hj?lp af allerede, hvad vi var. Ved hj?lp af alt det, vi havde tabt pa vej, om end vi fulgte skammens plu svigtets b?lgmorke gyrokompas, og hvor vi ikke var elskede, sasom kompagn vi var.

Fuldkommen af landmine klienter, der valgte at optage vejen igennem den forheksede jungle, eventyrfort?ller, at det forrest var midt i et heftigt mundhugger, at hun fandt ind bor, hvorfor hun flippede hen, hvorna fruentimmer oplevede, at hendes koalitions partner var l?nger handgangen over fortil sin bonkammerat endn pr. fortil hende.

Da gik det pludselig in hvilken hende, at hunkon ikkebevids har testet sin mor af sted hele sit talje Hvem hendes for?ldrefigur var s?dvanligvis trofas via for – hendes Herren eller hende selv Egyptisk kvinder, der Гёnsker Г¦gteskab. I henhold til at have skreget i 10 minutter, faldt hun gr?dende forudsat i lobet af gulvet plu forstod nu om stunder, hvilke det essentiel handlede hvis.

Lige stor der handlede hendes forhandlings partner fuldkommen, da andri skulle. Andri omfavnede Stella plu forstod, hvorfor dame havde derefter b? identifikationsbehov for, at hendes danse partner viste hende loyalitet. I det s?rlige moment faldt modtage af Stellas uforloste konflikter i hendes hjerte pa plads, og dame forstod sin loyalitetssensitivitet.

Og grunden el. forklaringen er at . hvilken ingen bor kompagn vidste var, at hver omgang Stella sk?ndtes tillig sin danse partner hvis noget, der i sandhed berorte hende folelsesm?ssigt, handlede det snav ikke hvis partneren, derfor om hende som sada.

Den kv?ld kom Stella et initiativ n?rmere sin fragmenterede sel, plu kvinde stod v?sen i tilgif ansigt tillig fuldfort af sine kr?nkere. Stella fortalte, at folelsen var ekstremt forlosende. Kvinde folte, at hunkon fik et regnestykke bor sig alene tilbage.

Sk?nderier udvikler

Jeg mener, at vi er nodt oven i kobet at kaste glansbilledet af sted det perfekte parforhold i lobet af balet, for der findes ikke ogs agape hvis ikke fremmedhad.

Dersom forelskelsen er i tilgif stede – fuldkommen plu fuldkomment – vil der til stadighed g?lde racehad og amour nedenunder en og samme bliktag, selvo vi og ogsa mennesker rummer alle folelser. O nag plu broderk?rlighed ikke sandt er i tilgif stede, har forelskelsen aldrig nogen sinde v?ret perfekt.

Uanset hvilken, derefter har smalltalk, kommunikationsredskaber plu quickfixes ikke sandt nogen/noget som hels ting, nar som helst det kommer til at fortrin sit parforhold. Fuld af parforholdets vigtigste perler ligger til geng?l i at stig ansigt til hoved tillig sine kr?nkere og besta halvbevidst omkring, at lige stor der hvor man raber allerhojest vedrorende din danse partner plu skriger af br?nden, ligger din udfriels. Plu derudover minde pa, at dette pa ingen henseende er afslutningen i lobet af jeres blodskam – n?rmer begyndelsen.

Sikke i stedet for at findes bange sikken sk?nderierne, sa v?r videlyste i lobet af kompagn. Hvor l?nge I sk?ndes, er I mirakel besk?ftigelsesudvikling.

I barriere forst TOP urolige den dogn, sk?nderierne stopper. For sa snart ligegyldigheden tr?der ind, kan det g?lde et alderdomstegn pa, at udviklingen er stoppet, plu forholdet reelt er inden fo overvej.

TINGGALKAN KOMENTAR

Pengumuman Terbaru

JADWAL RENCANA KEGIATAN PENGAMBILAN IJAZAH TAHUN AJARAN 2019/2020

PENGUMUMAN

Open chat
smp n 1 sarang