SEKILAS INFO
: - Jumat, 17-05-2024
  • 3 tahun yang lalu / www.smpn1sarang.sch.id
  • 3 tahun yang lalu / Selamat datang di website resmi SMP Negeri 1 Sarang

Tinder, Bumble och Happn: Vilken app inneha mest dating kapacitet?

Emellanat nar mig hor mina foraldrar och deras kompisar pladdra ifall hurda do traffades inser jag va konstig det ar idag jamfort tillsamman enar. Det verkade odl spartanskt, far sag ett bedarande flicka, gick op till henne sam fragade henne forsavitt ett dejt, samt det varenda det – 10 ar framtid brollop de sig, fick baby sam kopte e boning. Problemet befinner si att det finns nago oskadd fraktion appar kungen marknaden samt ifall mi skal finnas frank odl inneha mi ick epok att anvanda do samtlig.

Fragan befinner sig vilken app saso passar mej bast att finna saken da korrigera? Mina andra singelvanner inneha allihopa skilda asikter om vilken app man ska anvanda, sam sjalv formodar att vi har haft skild framgangar tillsamman vart och nago fran de dar. Vad sjalv fasten har lart ja befinner sig att do tre stora dejtingapparna i Sverige for tillfallet befinner sig Tinder, Happn samt Bumble. Dock verkar det som allihopa apparna fyller f olika syften, syften sasom sjalv personligen maste undersok.

Skada det finns nagon annan aspekt med Bumble, samt det befinner si tidsgransen

Jag age klagat slut grima eviga lage saso singel e bra grepp, sa mig bestamde jag darfor att prova all tre apparna samt granska dating-app-kulturen. Forhoppningsvis kan du lite nytta utav mina utfall samt hantera tiden du far ovan mo roligare grej, exempelvi att dejta och mota nya personer.

Snacka ifall TinderTinder age ungefar blivit ett fran de glosa saso personer anvander som en verb nu – n vet saso, “Jag tindrade haromdagen och mi traffade den konstigaste killen”. Postumt att hava anvant tinder i nagra manader vill sjalv havda att appen ej befinner si folklig utav annorlunda orsak: ett sall blandning bruten konstiga och ofrascha typer.

Vi kanner till samtliga hur det funka – stall in dina filter och glana nar tusentals “lampliga” killar dyker upp en och ett pa din monitor. Svep at vanster darfor at forkasta, svep til modera sta ett mojlighet … samt ifall kar rakade botten up till moderat, kan det bliv nagon tavling.

Det Ryska sexiga kvinnor befinner si enkelt, skad jag anse att det befinner sig riktig tufft att dela de trevliga killarna fran do som enbart vill ha ”skoj”. Hur flera ganger age mi matchat med ett attraktiv kis, saso resulterat ino ett ”fylle meddelande” klockan 03 villi natten? Beklagligtvis har det hant marklig ganger och det tillats undertecknad att ifragasatta mej sjalv och hurdan mig ser ut.

Jag antagande att det utspelar om appen, mig inneha inte kommit i forbindelse tillsammans ett slut saso varje omodern postumt en genuin date. Jag domer inte en sasom ar omoder for nagot fort, skada sta mej kanns det som forsavit det befinner si nagot sjalv skulle improvisera Stureplan.

Tinders dom: forsavit n befinner si omodern postumt att kvickt date odla befinner sig det ha appen forut dej, sjal soker mi nagot djupare samt mer meningsfullt.

Mig vart ratt misstroget mot Bumble av etta borja. Appen funka villi dit satt som Tinder, men kungen Bumble befinner sig det enbart tjejen sasom kan racka etta meddelandet. Dvs, det ligger fullkomligt villi kvinnan att antrada nago samtal, killar kan inte producera nagot. Sam jada det antagligen befinner si innovatio inom ett eljest mansdominerad varld, men mi uppskattar appar darbort all kan ringa begynna nago samta, fristaende fran kon. Mi begriper att Bumble har skapats for att hejda bot problemet tillsamman “sleazy killen” som Tinder age dilemma tillsammans.

Idag inneha dejtingapparna forandrat fullstandig hur vi promenerar tillvaga

Ifall ni passar med e borjar nagon 24-timmars tidsbegransning sam ifall ni icke meddelar honom inom dessa 24 timmar odla gar bort din match. Dvs nar en konversation startar ager du blott 24 timmar att ge besked mellan va anslag. Vilket later eventuellt finfin med i praktiken befinner sig det nagon gigantisk stressfaktor. Tank forsavitt ni hade nagon afto ute med dina flickvanner eller fullkomligt latt kanner darfor at finnas ”ledig” fran din telefon samt odl befinner sig all framsteg du gjort inte hemma.

TINGGALKAN KOMENTAR

Pengumuman Terbaru

JADWAL RENCANA KEGIATAN PENGAMBILAN IJAZAH TAHUN AJARAN 2019/2020

PENGUMUMAN

Open chat
smp n 1 sarang